Optisys Projekt: Polimer használata üveg helyett
A műanyag alkatrészek felületén lévő mikroszerkezetek szimulációjával bővült a CADMOULD.
A közép- és felsőkategóriás autók autók egyre nagyobb hányada használ LED-es fényszórókat. Mivel a LED-ek kevesebb hőt generálnak, mint a klasszikus izzólámpák, ez lehetőséget teremtett arra, hogy a lencsékben lévő üvegelemeket átlátszó műanyagból készült könnyebb és olcsóbb lencsékkel helyettesítsék, amelyek ugyanazoknak az optikai követelményeknek felelnek meg, mint üvegtársaik. Az Optisys projektben, a Cadmouldot fejlesztő Simcon, mint a fröccsöntés szimulációjának technológiai vezetője együttműködött a világ vezető autóipari beszállítóival többrétegű üvegmentes lencsék kifejlesztésében LED-fényszórókhoz.
Felületi mikrostruktúra
Az Optisys projekt legfontosabb fejlesztési célja a mikroszerkezetek felhasználása a fényszóródás javítására, a lencsék térfogatának és méretének csökkentése mellett, a Fresnel lencsék alapelveinek felhasználásával. Ezeket a mikroszerkezeteket az alkatrész felületén generálják a fröccsöntési folyamat során, olyan geometriák felhasználásával, amelyeket közvetlenül a szerszámba gravíroznak. A Simcon a projekt keretében fejlesztette ki a megoldást az ilyen szerkezetek szimulációjára, így mára ez a típusú szimuláció szolgáltatásként is elérhető. Ezt a funkciót a Cadmould fröccsöntési szimulációs szoftverbe is beépítették.
Magas optikai minőségű lencsék, többlépcsős fröccsöntési folyamattal
A lencsék magas optikai minőségét többrétegű szerkezettel érik el, amely különféle anyagokból áll, mint például a PMMA és a PMMI. Ennek a vastag, többrétegű, szabad formájú lencse tervezésének optimalizálásához a Cadmoulddal teljes mértékben integrált VARIMOS optimalizáló megoldást használták. A Varimos a Cadmould sebességét és pontosságát kihasználva automatizáltan megvizsgálja a paraméterek különféle kombinációit ezek alapján optimalizálja az alkatrészek geometriáját és a gyártási paramétereket. „Ily módon a VARIMOS-ba beépített mesterséges intelligencia automatikusan felfedezi és megtanulja a különböző paraméterek, például a rétegek vastagságának, a gát helyének, az ömledék hőmérsékletének hatásait. Ezután a tanultak alapján kiszámítja az optimális megoldást.”- magyarázza Max Mades, a kutatás és kihelyezés projektvezetője.
Sikeres együttműködés
Az Optisys projektben a Simcon szorosan együttműködött több partnerrel, köztük a Hella GmbH & Co. KgaA-val, a vezető fényszóró és világítóberendezés gyártóval, a KrausMaffei Group GmbH-val, műanyagok gyártására és feldolgozására szolgáló gépek gyártójával, valamint a Fraunhofer Intéettel. A projektet a Német Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztérium (BMBF) támogatta.
Az eredeti, angol nyelvű cikket ide kattintva olvashatja.
Tudjon meg többet a Varimosról:
Varimos: Fröccsöntés optimailzáció
Tujdon meg többet az Optisys projektről német nyelven: Optisys